18.9.2018

Vyznáte se v čínských symbolech?

 

V čínské tradici a kultuře hraje významnou roli symbolika. Symboly Číňana doprovázejí celým jeho životem, od narození až po smrt. Svět symbolů nám také umožňuje lépe pochopit čínskou povahu.

Čínská tradice a její propojení se symbolismem sahá až daleko do hluboké minulosti. Číňané dodnes věnují symbolům značnou pozornost. Nadšeně nakupují talismany a všemožné amulety, které jim mají přinést štěstí, prosperitu a ochranu proti nečistým silám.

Podle Číňanů symboly, spolu s dalšími věcmi, vnášejí do světa řád a umožňují žít podle určitých principů. Proto se Číňané obklopují symboly doma, v práci, nosí je s sebou nebo je zapracovávají do svého firemního loga. Ve světě čínských symbolů hrají prim zvířata a barvy.

Dračí dobrota, želví věrnost

Číňané věří v sílu takzvaných čtyř zázračných zvířat dávné mytologie: draka, fénixe, jednorožce a želvy.

Drak je symbolem štěstí a dobroty. Je jedním z nejdůležitějších stvoření čínské mytologie a symbolem, který si s Čínou průměrný Evropan spojuje asi nejčastěji. Drak je od pradávna představitelem mužské energie janga tvořivosti. Dračí talismany zásobovaly své čínské nositele pozitivní energií. Drak také hraje důležitou roli v čínských svatebních obřadech. Dračí tanec, který se na svatbách často tančívá, má silný sexuální podtext. Právě během tohoto tance opouští čerstvě sezdaný pár ostatní svatebčany a uchyluje se do soukromí.

Dalším populárním stvořením moci je v Číně fénix. Čínská mytologie fénixe zobrazuje jako vládce všech ptáků. Stal se symbolem slušnosti a ladnosti, ale především energie jin. Je vnímán jako ztělesnění ženskosti. Čínský fénix ve spojení s čínským drakem představuje dokonalý vztah mezi manželi a odkazuje také na energie jin jang.

Dobrotu v Číně symbolizuje jednorožec. Jeho čínská podoba se od té západní liší. Nemusí mít na hlavě jen jeden roh, ale i dva nebo dokonce tři. Jednorožec je také symbolem ochoty mít děti. Želva je pak symbolem vytrvalosti, nezávislosti, moudrosti a dlouhověkosti. Podle čínské tradice je želva držitelem tajemství nebes a země.

Krom těchto čtyř nadpřirozených stvoření zahrnuje čínská symbolika i další zvířata, jako je třeba tygr, jelen, jeřáb či lev.

Lev je v čínské tradici symbolem moci, majestátu a štěstí. Má lidi chránit před silami zla. Sochy zobrazující lva často nacházíme před vchody do důležitých budov a veřejných objektů. Tento symbol ve své značce využívá i TIENS Group. Zobrazuje lva s roztaženými křídly – nebeského lva, který je symbolem síly a svobody.

Bílý smutek, červené štěstí

Barvy v Číně často symbolizují něco jiného než v Evropě. To je dobré mít na paměti při obchodních i společenských stycích. Je totiž velmi snadné dopustit se nechtěného společenského prohřešku například při výběru dárků, v korespondenci nebo kupříkladu při volbě oblečení pro více či méně oficiální příležitosti.

Vezměme si například bílou, která v západní kultuře symbolizuje čistotu a nevinnost a pojí se především se svatebním obřadem – spojujeme si ji tudíž se šťastnými okamžiky. V Číně však bílá barva představuje truchlení a smutek.

Pro Číňana je barvou štěstí červená. Většina dekorací používaných při svatbách má proto právě tuto barvu. Červená se také používá při rodinných oslavách a novorozeňatům se na nožičku uvazuje červená stužka s mincí. Barva stužky má dítěti přinést v životě štěstí a mince jej má ochránit před zlem. V Číně se na počest novorozence měsíc po jeho narození uspořádá oslava, na níž hosté dítěti přinášejí červená vajíčka. Ta symbolizují harmonii a štěstí. Červená v Číně představuje také loajalitu a odvahu, přináší slávu a pomáhá udržet pevné zdraví. Číňané proto věří, že je dobré s sebou vždy mít něco červeného.

Hra barev

Při stycích s Číňany si dávejte pozor na černou. V Číně má tato barva dvojí konotaci – pozitivní i negativní. Může symbolizovat odhodlání, charakternost a nezištnost, když připomíná železo. Může ovšem také symbolizovat zlo, tajnosti, mazanost a faleš.

„Bezpečnou“ barvou je například fialová, kterou si Číňané spojují s moudrostí a silou. Modrá představuje čistotu, naivitu a melancholii. V čínské tradici je spíše zelenomodrá a často se pojí s dětstvím. Zelená je barvou jara, života, dynamičnosti, ale může se pojit i se zlými symboly, například s nevěrou.

V minulosti bývala žlutá, kterou si lidé na Západě spolu s červenou nejčastěji spojují s Čínou, císařskou barvou. Byla vyhrazena pouze pro císařskou rodinu a stala se symbolem moci a bohatství. Později se začala používat častěji a v dnešní Číně už nemá takto jednoznačné určení.

Při zkoumání čínských symbolů je dobré si uvědomit, že Čína sama sebe neustále znovu definuje novými způsoby. Ačkoli se zde tradice těší velké úctě, západní svět vstupuje do obchodních, kulturních i politických interakcí a ovlivňuje každodenní čínský život. Proto se objevují výjimky z pravidel: čínská nevěsta si někdy oblékne bílou a logo mezinárodní čínské společnosti nese barvy, které mají pozitivní význam i v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *