3.10.2018

Taje čínského zvěrokruhu

 

Historie čínského zvěrokruhu se táhne až do dávné minulosti. I dnes jej Číňané používají jako zdroj informací o povaze, nadáních, sklonech a chování svých bližních. Podle data narození spadá každý člověk pod jedno z dvanácti znamení: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř.

Čínskému zvěrokruhu vládne číslo 12. Tvoří jej 12 znamení pojmenovaných po zvířatech. Jeho neustálý cyklus se však nedělí pouze na 12 měsíců jako u zvěrokruhu, který známe z Evropy, ale také na 12 let a 12 dvouhodin celého dne. Důležitou úlohu v čínském zvěrokruhu hraje pět elementů: voda, dřevo, oheň, země a kov. Shrnuto, v čínském zodiaku můžeme napočítat 60 kombinací, které, když je přiřadíme konkrétním létům, tvoří šedesátileté cykly, jež ovlivňují osoby narozené v ten který čas.

Mytologie čínského zvěrokruhu

O původu čínského zvěrokruhu se za všechna ta léta nahromadilo mnoho příběhů, přibližme si dva nejrozšířenější. První tvrdí, že Buddha k sobě povolal všechna zvířata, ale přišlo jich jen dvanáct. Aby je odměnil, slíbil jim Buddha, že podle nich pojmenuje následujících dvanáct let v pořadí, v jakém dorazila. Toto pořadí bylo: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř.

Podle druhé legendy se těchto dvanáct zvířat pohádalo o to, kdo je nejdůležitější. Nedokázala se dohodnout, proto o vyřešení svého sporu požádala bohy. Ti vyhlásili závod: zvíře, které první překročí řeku, zaujme první místo v cyklu následujících let. Zvířata se shromáždila na břehu řeky, a když zazněl signál, skočila do vody. Buvol ani neucítil, že mu na záda skočila krysa. Když se pak buvol přiblížil k druhému břehu, krysa seskočila, doplavala na břeh a závod vyhrála.

Pořadí, v jakém do cíle dorazila ostatní zvířata, určuje pořadí, v němž vládnou jednotlivým obdobím kalendáře.

Podle Číňanů má povaha zvířete, které vládne danému roku, obrovský vliv na osoby, které se v tomto roce narodí. Čínský zodiak ani tak nepředpovídá budoucnost, jako spíš nabízí informace o povaze, životním stylu, emocích, činnostech a slabých a silných stránkách člověka narozeného pod tím či oním znamením. Tak může pomoci při volbě kariéry či životního partnera, ale také pomoci pochopit přítele, kolegu či šéfa. Naštěstí existuje již mnoho knih, které Vám pomohou odhalit, s čím jste podle čínského zvěrokruhu vstoupili do svého života.

Rok 2018 je ve znamení Psa a bude vystřídán 5. 2. 2019. A jako motto pro tento rok je: “Nečiň jinému, co nechceš, aby on činil tobě. Brzy se ti to vymstí.” 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *