22.5.2019

Rozhovor s inspirativní sportovkyní

 

Lenka je opravdu neobyčejná a inspirativní žena, nejen sportovkyně – kulturistka, ale take velmi upřímná a pracovitá, která si jde za svým snem, i když cesta k němu je velmi tvrdá. Jak vypadá její životospráva, denní režim a jaké má sportovní cíle?

Jak se aktuálně máte? Připravujete se na nějakou soutěž?

Děkuji moc za optání. Mám se pracovně a ještě hodně dlouho se tak mít budu. (smích) Na soutěže se snažím připravovat de-facto neustále, ale je to náročný a dlouhodobý proces, který ovlivňuje řada faktorů. Každopádně bych chtěla absolvovat nějaké profesionální závody, kde se jen vítěz může kvalifikovat na Olympii 2019 v Las Vegas. Tyto závody jsou pro každého kulturistu takovým snem a vrcholem všeho snažení a nic víc v tomto sportu už není. Vše bude ale záležet na aktuální formě a už teď vím, že to bude hodně těžké (existuje ještě možnost „sbírání bodů“ z předních umístění na prestižních profesionálních soutěžích během celého roku, ale to pro mne z důvodu práce u policie a omezených finančních prostředků nepřipadá v úvahu).

Kulturistika není úplně rozšířený sport, co Vám osobně nejvíc dává? Co je ten hnací motor pro tak obrovskou dřinu?

Ano, máte pravdu. Kulturistika v soutěžní formě je u nás okrajový sport, ale v jiných zemích je to samozřejmě jiné. U nás (když mě někdo potká v tričku) reagují lidé různě. Převažuje údiv, „civění“, trapná poznámka, nepochopení, zlehčování, apod. Slova respektu, nebo pozitivní věci jsou bohužel v menšině. Za to třeba v USA se nestačíte divit. Lidé vás zahrnou komplimenty, chtějí se fotit, jsou velmi přátelští, se zájmem se Vás ptají, zda jste kulturistka, apod. Opravdu jsou nefalšovaně milí, usměvaví a velmi uznalí. Sami totiž dobře vědí, jaká dřina a odříkání za tím stojí. „Vybudovat si krásnou postavu a funkční tělo“ je prostě v mnoha zemích světa vysoce prestižní záležitostí a lidé to i tak vnímají. Nechci samozřejmě nikomu nic podbízet, ale kulturistika, fitness, posilování – vše v rozumné míře, kterou si každý člověk může určit samozřejmě sám, má smysl. Troufla bych si říci, že i dost velký smysl! Když sportujete, anebo pracujete, tak u celé řady sportů přetěžujete nějakou partii a u „sedavé práce“ je to ještě markantnější. Vhodné posilovací cvičení vám pak může pomoci nejen při odstranění potíží, ale je i tou správnou prevencí a nejlepší cestou za zdravým a funkčním tělem, na které poté můžete být právem hrdí. Mně osobně kulturistika dala disciplínu, pokoru, cílevědomost, řád a ještě by se toho určitě dost našlo. Kamarády, přátele, smysluplné trávení volného času, prevenci zdravotních komplikací, které se mj. nevyhnou žádnému z nás, atd., apod. Má motivace je, být lepší. Sama sobě jsem si motivací. Nemůžu a ani nechci někoho napodobovat. Vše samozřejmě myšleno s pokorou.

Jak vypadá Váš jídelníček, tak abyste tělu dodávala co nejvíce energie a především se Vám rýsovaly svaly?

Můj jídelníček by někoho možná překvapil, nebo doslova vyděsil a odradil. Samozřejmě rozdíl „jídelníčku“ vrcholového sportovce – kulturisty před špičkovými závody a normálního člověka je propastný. Na druhou stranu i já mám mezisoutěžní období, kdy si dám s chutí zmrzlinu, zákusek, steak a něco dobrého, ale toto opravdu nejde každý den. Samozřejmě, že každý člověk je z hlediska tělesných vlastností individuální. Někdo má „dobré spalování“, někdo je na tom hůře, někdo to má doslova „vydřené“… Často si za svůj životní styl (za to jak vypadáme) můžeme jen a jen sami. Např. konzumujeme nezdravé potraviny a to ještě ve velkém množství, v nevhodné kombinaci, v nevhodnou dobu a pod stresem.

Pokud bych se měla vyjádřit konkrétně k Vaší otázce, tak je samozřejmě problém na jedné straně dodat tělu co nejvíce energie a zároveň „rýsovat“ (ale to je opravdu specifické téma mého sportu). Je to samozřejmě složitější proces na dlouhé vyprávění a nejlepší je se obrátit na odborníky (nutriční specialisty, lékaře, trenéry, fyzioterapeuty, specialisty na zdravou výživu, apod.).

Dodávat energii se dá ale nejen jídlem. Např. káva od TIENS je skvělou možností, jak mít „kafe se smetanou“, pochutnat si a ještě „nakopnout tělo k většímu výkonu“, při kterém samozřejmě můžete více rýsovat a přitom mít na to tu správnou energii. Já třeba to ráda využiji v „mezisoutěžní přípravě“, kdy v té nejpřísnější době před závody (předsoutěžní dieta) si i toto musím odpustit. Ale jak říkám, já jsem „extrém“ a nikdo po Vás nechce, abyste ke správnému životnímu stylu přistupovali až takto přísně. Prostě dámy i pánové, můžete mít hezkou postavu, ale chce to jen „trošku“ změnit Váš životní styl:-).

Musíte své tělo při intenzivních trénincích podporovat nějakými vitamíny nebo jinými doplňky stravy? 

Určitě ano. Tělo je neskutečný stroj, ale pokud nemá proteiny, tuky, cukry, minerální sloučeniny a vitamíny, tak prostě strádá! Pokud k tomu chodíte na 12-ti hodinové služby do práce, ve svém volnu navíc studujete vysokou školu, dvojfázově trénujete, připravujete se, zařizujete, sháníte podporu a děláte běžné činnosti doma, tak k této „náloži“ prostě potřebujete určité „věci“ doplňovat!

Dnes je fantastická doba, kdy věda, výzkum, lidské poznání, zdravotnictví, péče o druhé a obrovský zájem o zdravý životní styl je úplně někde jinde, než před 100 a více lety. Nevím, co by dali sportovci a „obyčejní lidé“ dříve za to, kdyby měli možnosti podporovat svůj tělesný a duševní rozvoj takovými skvělými vitamíny a doplňky výživy, jak je to možné běžně dnes. Samozřejmě, dnes je doba, že konkurence je obrovská, „preparátů a zaručených multivitaminových produktů“ je nepřeberné množství druhů a značek. Já osobně si vybírám kvalitní výrobky. Vždy je lepší si „připlatit“, než do sebe „cpát“ něco, co vám spíš nepomůže, než pomůže.

Musím říci, že mě výrobky od společnosti TIENS překvapily už jen svým obalem, pečlivým zpracováním příbalových informací a informačními letáky. Doporučuji všem navštívit prodejní místo v Praze (pozn. redakce: Chrudimská 2526/2a, Praha 3 nebo eshop: https://www.tiens.cz/), vše si prohlédnout, přečíst a nechat si poradit. Člověk by měl totiž přistupovat s pokorou a profesionálně ke všemu, co dělá. U  firmy TIENS se mi zdá, že toto platí absolutně!

Sama jsem zatím  vyzkoušela magnézium, vápník, doplněk na klouby, jejichž význam a nutnost pravidelného doplňování pro každého z nás (ať už sportujete, nebo ne) není třeba zdůrazňovat. Se zájmem jsem si přečetla o dalších výrobcích, které ještě více zastupují tradiční čínskou medicínu a u nás nejsou tak známé. Mnohým Evropanům se možná ani nesnilo, že něco tak skvělého již dávno existuje. V tomto ohledu zase musím já říci s pokorou, že o tom moc nevím, ale velmi ráda si to nechám od TIENS odborníků vysvětlit. Tyto doplňky zdravého životního stylu (ani je nenazývám doplňky stavy), mne upřímně zaujaly.

Kromě vrcholového sportu pracujete u Policie ČR, takže máte „dvě práce“ naplno. Když nestíháte jedno z jídel, máte osvědčenou náhradu jídla?

Upřímně, já jsem na ten „zápřah“ v práci a ve sportu již připravena a mám s sebou dopředu připravené krabičky s masem, vaječnými bílky, atd. Ale je pravdou, že se vždy „sichruju“ a kdybych se nestihla vrátit domů a najíst se, nebo se cokoliv stalo. Nutri-Shape Shake od TIENS by byl třeba tou správnou a rychlou volbou, kdy je dobré mít tak kvalitní věc vždy po ruce. Samozřejmě, teď v té „největší dietě před závody“, ho mít nemohu, ale už se po závodech těším, že si ho dám. Protože i po závodech musí následovat to, co já zas úplně neumím a tím je „udržovací režim“. Je bohužel pravdou, že toto mi občas, ehm – stále (smích) činí potíže. Nejsem asi jediný sportovec na celé planetě, který to tak má. Když držíte tu nejpřísnější předsoutěžní dietu, a pak se po závodech normálně najíte (a tím nemyslím, že strávíte 10 hodin v restauraci a cukrárně), tak jde váha samozřejmě nahoru. Prostě žádný extrém, ale přesto tělo (přirozeně) reaguje a ručička váhy opět stoupá. Toto není nic špatného a všechna zvířata to tak mají. Příroda to tak „zařídila“, abyste pak měli, opět pro chvíle hladu, zásoby podkožního tuku. To, že se nám to poté samozřejmě moc nelíbí, je pochopitelné. (smích) Proto si myslím si, že Nutri-Shape Shake, bude i pro mne tou správnou volbou a optimálním řešením pro mimosoutěžní období.

 

Většina vrcholových sportovců se kromě pohybu snaží i dostatečně relaxovat, můžete si dopřát odpočinek? Který je Váš vysněný?:-)

Na odpočinek teď nemám vůbec čas, kdy práce, škola a tréninky, mi „sežerou“ většinu času a samozřejmě toto nejsou „jediné“ mé denní činnosti. Zatím to řeším tak, že není výjimkou, ale spíš pravidlem, že spím 5 hodin denně, abych to všechno stihla. Samozřejmě, že takovéto „vražedné tempo“ se nedá zvládat věčně a proto plánuji zásadní změnu, která se dotkne mé práce. Jinak se snažím minimálně jednou měsíčně jít alespoň na masáž a absolvuji též návštěvu u specialisty fyzioterapeuta. Chtěla bych toho stihnout mnohem více, ale to je teď nemožné. A můj vysněný odpočinek? Tak o tom třeba příště:-)

 

Děkujeme Lence za její čas a za rozhovor a pokud byste chtěli vědět víc o její sportovní činnosti, podívejte se na její web: https://www.lenkaferencukova.com/cz

 

Taktéž moc děkuji a zdravím všechny čtenáře a Vaše zákazníky!

Lenka

5 Comments

  • Dobrý den Lenko, je mi 25 let trénuji 3x týdně ve fitnesku. Nejsme typ co rychle spaluje a tak v mém případě nějaké rýsování je opravdu o hladovění. Což vede k velké únavě. Asi bych se měl obráti na nějakého kouče. Nenabízíte možnosti a služby fitness trenárky? Děkuji za zprávu. Honza

    • Dekujeme za dotaz, predame ho Lence. Pokud byste potreboval poradit s produkty TIENS, obratte se na nas. Hezke letni dny. Redakce TIENS

  • Moc se mi líbil Váš článek .-)
    Hodně sportovních úspěchů Lenko!
    Hezký den přeji 🙂
    Renata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *