6.9.2018

Podzim z pohledu čínské medicíny

 

Blíží se podzim. Možná si to ještě ani neuvědomujeme, přesto je dobré se na něj připravit. Číňané věří, že podzim je nejlepší dobou pro péči o tělo, abychom předešli nemocem, které se mohou objevit v průběhu nadcházejících studených měsíců. Takže je čas začít!

Co můžeme udělat? Tradiční čínská medicína se zaměřuje na posílení a vyvážení energie.

Díky toku energie lidským tělem je každý orgánový systém vyživován a dokáže zkoncentrovat svou sílu. To je vlastní podstata léčení. Životní síla organismu je v neustálém pohybu. Náš energetický tok odráží stav mysli, to, co cítíme, co si myslíme a co dýcháme. Proti ní působí negativní myšlenky, které dokáží zablokovat tok energie stejně, jako naopak pozitivní myšlenky dokáží zvýšit množství léčivé energie.

Vzhledem k přirozenému střídání ročních období bychom se měli zaměřit na různé procedury pomáhající oběhu energie v tělních meridiánech.

Zjednodušte své aktivity

V přírodě se po létě nabitém energií vše zpomaluje. Všechny systémy si musejí odpočinout. Dejte svému tělu a mysli prostor k odpočinku a k nabrání nových sil. Zvolte pomalejší rytmus života a nalaďte se na dané roční období.

Dopřejte si dostatek spánku. Již řada studií prokázala, že stejně jako délka spánku je důležitá i doba, kdy spíte. Proto lidé pracující do pozdních nočních hodin bývají častěji nemocní než ostatní lidé. Zkuste v tomto období jít spát brzy a časně vstávejte. Spánek před půlnocí je silně omlazující.

Choďte

Chůze je obecně prospěšná pro zdraví. Ještě účinnější z hlediska snižování stresu a zlepšování zdraví jsou pak procházky lesem, procházky v přírodě. A není to dáno jen uklidňujícím vlivem přírody. Rostliny vylučují chemické látky zvané fytoncidy, které je chrání před hnilobou a hmyzem. Nedávné výzkumy z Japonska prokázaly, že pokud lidé tyto fytoncidy vdechují, zvyšuje se v jejich těle hladina buněk působících jako „přirození zabíječi“ choroboplodných zárodků neboli buněk, které jsou součástí imunitní reakce organismu.

Udržujte se v teple

Tradiční čínská medicína tvrdí, že když se svaly prochladí a stáhnou, dojde k oslabení přirozené imunitní reakce těla na choroboplodné zárodky. Také stojí za připomínku, že čím více energie musí tělo vložit do udržování teploty tělesného jádra, tím méně jí má k ochraně před choroboplodnými zárodky. Nezapomeňte si tedy vzít šálu a pokrývku hlavy, až příště vyrazíte ven! Z hlediska čínské medicíny může šála pomoci při prevenci nachlazení a chřipky. Také si můžete zakrýt obličej látkou či obličejovou maskou, když je venku chladno. Zahřeje se tím a zvlhčí vzduch, který vdechujete do plic. Ke zmírnění vlivu přírodních živlů používáme i vhodné bylinky a potraviny.

Stravujte se chytře

Na podzim byste měli jíst potraviny, které jsou výživné, vařené a teplé. Vybírejte stravu, která pomáhá tělu udržet si energii pro boj proti mikrobům. Podzim se dokonale hodí pro konzumaci čajů, polévek a zeleniny. Neměli byste jíst hodně mléčných výrobků, salátů ani jiné studené, syrové potravy. Také snížit konzumaci masa je dobrý nápad. Nezapomeňte, že když se počasí ochlazuje, budete cítit neustálou chuť na sladké! A zejména rafinovaný cukr velice oslabuje imunitní reakci vašeho organismu.

Když mluvíme o podpoře imunitního systému, měli bychom také pamatovat na bylinnou pomoc. Mezi byliny nejvíce doporučované tradiční čínskou medicínou patří Kordyceps (housenice). Bylinu objevili himalájští pastýři zhruba před 1 500 lety a bylina si rychle našla uplatnění v čínské bylinné medicíně, a to zejména jako prostředek k získání energie a k prevenci stárnutí, který brání vzniku demence a zlepšuje tělesnou kondici.

Obvykle se předepisuje k obnově energie, nastartování imunitní reakce, podpoře dlouhověkosti a zlepšení kvality života.

Užívejte podzim a dopřejte si chvilku sami pro sebe!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *